بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

اندر باب تفاوت منقار پرندگان!

پنجشنبه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۴۹ ق.ظ

از زمان تاسیس این دکّه (بخونین وبلاگ) تا الان به هر چیزی فکر میکردم جز اینکه مجبور بشم نصفه شبی چندتا عکس از اینترنت کش برم و به سرعت، یک پست اورژانسی بنویسم در راستای آموزش شناخت تفاوت منقار پرندگان!

(خدایا این حال خوشو از ما نگیر!)

.

امشب یکی از دوستان زنگ زد و گفت یک جوجه کبوتر پیدا کرده و هر کاری میکنه نمی تونه نوکشو باز کنه بهش غذا بده! راستش علت نوشتن این پست همین بود.

.

فکر می کنم بد نباشه توی وبلاگ هامون، در کنار شعر و ناله و حرفهای قلمبه سلمبه و خاطرات روزانه و اکتشافات شگفت انگیزی که نه به درد دنیای دیگران میخوره و نه آخرت، هرازگاهی بیایم و یک مطلب به دردبخور بنویسیم بر اساس تجربیاتمون.

.

مثلا همین مورد که ممکنه برای هرکدوم از ما پیش بیاد. اینکه یک جوجه پرنده یتیم پیدا کنیم و به دلیل عدم اطلاع (که یادگیری این موضوع 5 دقیقه هم زمان نمیخواد) جای مراقبت و نگهداری، کاری باهاش انجام بدیم که بدبخت آرزو کنه توی همون خیابون، لقمه گربه می شد و دست ما نمیفتاد.

بنابراین بدون هیچ بحث علمی مربوط به جانورشناسی (که نه بلدم و نه اینجا اهمیت داره) باید عرض کنم جوجه پرندگان یتیمی که پیدا میشه رو در اولین گام، به دو گروه اصلی تقسیم کنین:

گروه اول

(در هنگام تغذیه طبیعی، نوک والدین درون نوک جوجه قرار می گیره)

این گروه، کناره های نوکشون خط زرد داره مثل جوجه گنجشک، قناری، سار، مینا ، کلاغ و ...

در واقع سیستم اینها طوری طراحی شده که با نزدیک کردن غذا، نوکشون به اندازه غار علیصدر باز میشه و بنابراین هیچ نیازی به انرژی مضاعف برای به زور باز کردن نوکشون ندارین و غذا دادن بهشون راحته.

 

گروه دوم

(برخلاف موردقبل، هنگام تغذیه، نوک جوجه درون نوک والدین قرار می گیره)

هزارماشالا بزنیم به تخته نوکشون بیشتر به خرطوم فیل شبیهه تا منقار پرنده. مثل کبوتر و خانواده کبوترسانان مخصوصاً قمری (همون یاکریم یا بقول مشهدی ها  موسی کو تقی)

.

ببینید دوستان. اینها حتی اگه از گرسنگی تلف بشن محاله نوکشون رو برای دریافت غذا باز کنن.

کلاً عزت نفس بالایی دارن!

پس خواهشاً با تبر و چکش و لگد سعی نکنین نوکشون رو باز کنین. تغذیه اینها روش خاصی داره

اگه جوجه کبوتر یا قمری پیدا کردین، یک عدد محفظه پارچه ای، (مثلا کیف پارچه ای عینک یا جوراب نازک زنونه نو یا هر چیز مشابه) رو از محتویات غذایی پر کرده و با ایجاد یک سوراخ، نوک جوجه رو وارد پارچه کنین.

اولا مطمئن باشید همین که اون توپ پارچه ای پر از غذا نزدیکش بشه آنچنان ذوق میکنه و پروبال میزنه که خودمونم هوس می کنیم از محتویات اون پارچه تست کنیم!

ثانیا اونقدر میخوره که بهش میگین بسه دیگه. مراقب اضافه وزنت باش.

.

چند سال پیش رفته بودم شرکت یکی از دوستان که طبقه سوم یک ساختمون اداری بود. چشمم افتاد پشت پنجره دیدم یک جوجه کبوتر اونجا افتاده. برش داشتم و دیدم یکی از پاهاش کلاً برعکسه!

دوستان گفتن این ساختمون، نگهبانی داره که بالای پشت بوم کفتربازی میکنه.

با خوشحالی رفتم پیشش و گفتم این جوجه رو پیدا کردم بگیر تحویل مامانش بده که با نهایت تعجب گفت:

این جوجه چلاقه و عمری نمیکنه. خودم انداختمش پایین تا گربه بخورش!

گفتم حالا چیکارش کنم؟

گفت بنداز جلوی گربه! (خراب این راه حلش شدم)

.

جوجه رو آوردم خونه. بیچاره از تشنگی و گشنگی رو به هلاکت بود.

فکر نمیکردم بیشتر از یکی دو روز مهمون ما باشه و بمیره. 

اما حدود یک ماه پیشمون بود که با روش بالا تغذیه و اندازه خرس شده بود.

البته هیچوقت پاش خوب نشد و همونطور که نگهبان ساختمون گفته بود عمری نمی کرد و نهایتاً مرد.

اما مهم این بود که بر اثر گرسنگی و تشنگی نمرد.

.

پ.ن این بخش) بعد از نوشتن این پست، پسرم از اونطرف دنیا این عکس رو که تو آرشیوش داشت برام فرستاد که نحوه تغذیه همون جوجه کبوتر مرحوم رو نشون میده. همونطور که مشاهده می فرمایید با یک تکه پارچه و مخلوط نخود خیس شده با برنج نیم پز همراه با یکی دو قطره مولتی ویتامین کودکان مشغول تغذیه از دست حقیر می باشد.

**********

گروه های دیگر

.

البته ما گروه ماکیان رو هم داریم که جوجه یتیم و غیر یتیم در این گروه تفاوتی نمیکنه و برای نگهداری ازشون فقط کافیه مزاحمشون نشیم!

مثل جوجه مرغ، بوقلمون، بلدرچین، اردک و امثالهم.

اینا همین که از تخم میان بیرون مثل مرد رو پای خودشون ایستادن.

پس از این گروه عبور می کنیم.

.

راستی گروه طوطی سانان هم هستن.

انواع طوطی و مرغ عشق که کم پیش میاد جوجه یتیم از این گروه رو تو کوچه و خیابون پیدا کنین! به علت گرونقیمت بودنشون فروش جوجه ها سود خوبی برای پرنده فروش ها داره.

اگه قصد خرید جوجه طوطی داشتین (که شخصاً موافق این کار نیستم) باید خودتون رو آماده جیغ های اعصاب خردکن و بی موقع و سرنگ و شلنگ سر سرنگ و سرلاک و هزار کوفت و زهرمار دیگه بکنین که موضوع صحبت ما نیست (اینجا مال جوجه پرنده های بی کس و یتیمه نه جوجه مرفهین بی درد که با سرلاک تغذیه میشن!)

.

البته همونطوری که عرض کردم این یک تقسیم بندی علمی نیست و گروه پرندگان دیگه ای هم هستن مثل این عکس که بعید میدونم جوجه شون تو ایران پیدا بشه و منم در این مورد تجربه ای نداشتم!

پ.ن 1) به طرز وحشتناکی معتقدم که اگر این نوشته باعث نجات جون حتی یک پرنده بشه، لایق عنوان مفیدترین پست وبلاگ حقیر خواهد بود (بقیه رو بریزین دور که به هیچ دردی نمیخوره)

.

پ.ن 2) جوجه های زیادی در پرنده فروشی ها به علت آسیب هایی مثل شکستگی پا یا کج بودن بخشی از اندام، زنده زنده جلوی گربه انداخته میشن! اینو عرض کردم برای کسانی که نه بر اساس شعار، بلکه در عالم صداقت قصد کمک به حیوانات رو دارن. خیلی راحت میشه اون جوجه محکوم به مرگ رو از پرنده فروش گرفت و ازش نگهداری کرد.

۹۶/۰۶/۲۳
سعید یگانه