بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

کابوس شُتُر

دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۰۴ ق.ظ

سالها قبل مطلبی خوندم در مورد تصادفات جاده ای با حیوانات، که طی محاسبات دقیقی میگفت برخورد خودرویی با سرعت 100 کیلومتر به یک سگ 40 کیلویی، ضربه ای معادل چند تُن به ماشین وارد میکنه.

راستش دو روزه از کار و زندگی افتادم و مشغول ولگردی اینترنتی هستم تا بتونم اصل این مقاله رو پیدا کنم تا  اعداد و ارقام رو به درستی خدمتتون ارائه بدم.

ولی متاسفانه مثل همیشه هر چیز بیربطی پیدا کردم (مثلاً روش علمی و صحیح کشیدن نخ دندون برای یک کفتار دست آموز خانگی) اما اونی که میخواستم پیدا نشد.

.

یادمه جای دیگه ای هم خوندم در یک تصادف، وزن جعبه دستمال کاغذی که در طاقچه عقب ماشین گذاشته شده، با محاسبات جرم و میزان شتاب و (کلاً چیزایی که ازشون سر در نمیارم) حتی به 13 کیلوگرم میرسه که برای یک ضربه مغزی موثر و کارآمد کفایت میکنه.

.

بهرحال جزئیات در دسترسم نیست. کلیّات رو داشته باشین تا بریم سر اصل موضوع:

.

در رانندگی جاده ای، یکی از وحشتناک ترین اتفاقات غیرمنتظره، برخورد با حیواناته و این اتفاق اونقدر می تونه به ماشین و سرنشینان صدمه وارد کنه که قابل تصور نیست.

.

در جاده داراب به شیراز، شاهد بودم که برخورد یک پژو پارس با یک سگ کوچولو باعث شد که جلوی ماشینشون تا وسط جمع بشه و کل رادیاتور همراه با بسیاری از متعلقات موتور به فنا رفت.

.

یک بار هم شاهد چپ کردن پراید به واسطه برخورد با سگ بودم که خوشبختانه تلفات جانی نداشت.

.

بدون شک عواملی مثل زاویه برخورد و اینکه سگ قصۀ ما به کدوم بخش از جلوی خودرو برخورد کنه و اینکه آیا ما ترمز کرده باشیم یا نه و همچنین با دیدن سگ، سرعت و زاویه رو تغییر بدیم یا نه و مسائلی از این دست، همگی می تونن در میزان خسارت نقش داشته باشن که موضوع بحث ما نیست.

.

اما در بین تمام گونه های حیوانات (البته موجود در کشور ما) وحشتناک ترین جونوری که ممکنه در جاده بهش برخورد کنیم موجودیست به نام شتر.

ارتفاع زیاد پاها و وزن سنگینش طوریه که با برخورد، اونهم نه با سرعت چندان بالا (مثلا با سرعت 80) برای مرگ یک یا چند سرنشین کافیه.

رنگ بدنشم طوریه که در جاده های کویری وقتی میبینیمش و تشخیص میدیم که دیگه خیلی دیر شده!

 

شخصاً در رانندگی شب جاده های کویری همیشه با کابوس شتر دست به گریبان هستم.

.

چند سال قبل یکی از همکارانمون رو بخاطر برخورد با شتر با خودروی ال نودش در یکی ازجاده های خراسان جنوبی از دست دادیم.

.

چند روز قبل در سایت کافه بازاریابی (به مدیریت مجتبی محمدیان عزیز) خبری دیدم که خیلی خوشحالم کرد.

.

یک شرکت تولید کننده لاستیک خودرو کشورمون واقع در استان خراسان جنوبی (شهر بیرجند) پشت حرکت تبلیغاتی خودش کار بسیار ارزشمندی انجام داده.

.

حرکت زیبای شرکت کویر تایر با همکاری زحمتکشان محیط زیست برای تجهیز شترهای منطقه کویری به نوار شبرنگ بر روی گردن و پاهاشون رو واقعاً ستودنی و ارزشمند می دونم.

.

خدا خیرشون بده

و خدا حفظش کنه اون کسی رو که برای اولین بار این جرقه در ذهنش زده شد.

این حرکت زیبا با همکاری آژانس تبلیغاتی بادکوبه انجام شده که از کاربلد ترین و حرفه ای ترین آژانس های تبلیغاتی کشورمونه و با مدیریت آقای بابک بادکوبه ادامه مسیر میده.

راستی بابک رو میشناسین؟ قدیمیها بابک بادکوبه رو خوب یادشونه.

.

محسن، پسر دست و پا چلفتی سریال "در خانه" که نقش پسر اکبر عبدی رو بازی میکرد و جزء برنامه هایی بود که بهیچوجه از دست نمیدادیمش. 

در تصویر بالا جناب اکبر عبدی در حال کشیدن گوش محسنه! محسنی که امروز تبدیل شده به یکی از قدرتمندترین متخصصین کشور در حوزۀ تبلیغات.

.

با آرزوی موفقیت روزافزون برای مدیران و تمامی پرسنل شرکت کویر تایر و همچنین آقای بابک بادکوبه عزیز

۹۶/۰۵/۳۰
سعید یگانه