بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

کنجکاو یا کرّه خر عقده ای؟!

پنجشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۵، ۱۱:۲۹ ب.ظ

به نظر میرسه بر اساس واقعیتی که در اطراف و جامعه امروز خودمون می بینم، مواردی ازجمله افسردگی و  بیش فعالی کودکان، علیرغم اینکه واقعاً مباحث جدی و پیچیده ای در علم روانشناسی و روانپزشکی محسوب میشن، ولی از آسیب مُدهای بیمارشناسی امروزی در امان نبوده و بر اساس ادبیات متممی بیشتر تبدیل به برچسبی رفتاری شدن.

بطورمثال یک بچۀ شلوغ و حتی بی ادب :

در خونوادۀ ثروتمند و  باکلاس(!) دارای برچسب بیش فعال؛ و در یک خونوادۀ متوسط، دارای برچسب خرابکار و شلوغه که این برچسب، در یک خونوادۀ فقیر و ضعیف از نظر اقتصادی و اجتماعی تا کره خر عقده ای هم تنزل پیدا میکنه.

.

یا عنوان نه چندان جالب فضول برای کودک متولد شده در خونواده ای معمولی، با رفتار مشابه همون کودک در یک خونواده مثلاً باکلاس، به لقب زیبای کنجکاو همراه با تشویق والدین ارتقا خواهد یافت.

بارها شاهد بودیم جوونی که بر اثر هزار و یک عامل و فشار خارجی، در مقطعی رفلکس و عکس العمل خاصی رو از خودش بروز داده بازهم تعیین کننده بیماریش همون برچسب خونوادگیشه.

اگه توی این خونواده بزرگ شده باشه روانی و بزهکار

و اگه فرزند اون یکی خونواده باشه دچار افسردگی و وسواس!

فکر میکنم دهها مثال مشابه رو همگی با چشم خود دیدیم و لمس کردیم.

شاید بالارفتن سواد ظاهری (فارغ از کیفیتش) و کمی ثروت و رفاه بیشتر برای بعضی از خونواده ها، اسم بیماری و ناهنجاریها رو تغییر میده!

.

چندوقت قبل جوونی از آشناهای دور، در خونواده ای ثروتمند و مثلاً باکلاس(!) در خواب، دچار ایست قلبی شد و فوت کرد. خدا رحمتش کنه.

آقای محترم آورندۀ این خبر ( که البته خودش هم یک عُمر در توهّم خودفرهیخته انگاری زندگی کرده بود) علت مرگ این جوون عزیز رو درس خوندن بیش از حد عنوان کرد!

یعنی یک مرگ پر افتخار احتمالاً در راستای پیشرفت علم و دانش برای جهانیان.

اونجا با خودم فکر کردم که اگه همین مرحوم، فرزند خونوادۀ دیگری بود، احتمالاً هنوز جنازه ش به پزشک قانونی نرسیده، علت فوتش توسط ملت عزیزمون (پزشکان و قضات همیشه در صحنه) اوردوز مواد مخدر تشخیص داده می شد!

.

قدیما اینطور فکر میکردم که با مُردن، همه چیز تموم شده و راحت میشیم.

ولی الان می بینم که حتی عنوان علت مرگ ما آدما هم یه جورایی به وضع خونوادگیمون ربط پیدا کرده و برچسب گذاری میشه.

۹۵/۰۸/۲۷
سعید یگانه