بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

جهل مردم را دست کم نگیریم

شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۰:۱۳ ب.ظ

در زندگی روزمره، واژه هایی می شنویم که به خودی خود، احساس مثبت و خوبی رو بهمون القاء نمیکنه. واژه هایی مثل فقر، جنگ، جهل و امثالهم.

ولی شاید بد نباشه از کنار این کلمات به راحتی عبور نکنیم. اشتباه نشه! قصد ندارم از مذمّت و بدی اینها بگم.  همه می دونیم که بد و ناراحت کننده هستن. بلکه اینجا قصد دارم به یکی از همین واژه ها کمی گیر بدم و در موردش روده درازی کنم. 

واژه ای به نام "جهل"  یا کامل تر عنوان کنم :

"جهل مردم"

.

بدیهیست زمانی که آمار مشتریان یک بازار هدف، دارای رقم قابل توجی باشه، قطعاً مورد عنایت و توجه انواع سوداگران قرار خواهد گرفت. حال چه داروی فشارخون و دیابت باشه ، چه موادمخدر.

(داستان همیشگی عرضه و تقاضا)

از طرف دیگه، از قدیم الایام تاکنون، مشکلاتی با انسانها همراه بوده و هنوز هم هست. مشکلاتی که باعث دغدغه ها و درگیری های شدید ذهنی در زندگیشون شده. مثل:

.

چاقی و عدم تناسب اندام.

کوتاهی قد.

ریزش موی سر و طاسی ناشی از آن.

بعضی ناتوانیهای خاص جسمی و جنسی.

نکتۀ مهم اینجاست که آمار افرادی که با حداقل یکی از موارد فوق دست به گریبان هستن رقمی میلیاردی رو در دنیا تشکیل میده.

پس چه کسب و کار و درآمدی بهتر این؟

.

بدون شک با توجه به چنین بازار هدف حیرت آوری، ساخت داروهایی که مدعی حل مشکلات فوق باشن دارای فروشی " فراتضمین شده" خواهد بود.

.

فقط تنها موردی که ممکنه باعث دودلی و تردید مصرف کننده بشه عوارض شیمیایی داروهاست که البته اون هم به مدد "جهل مردم" با به کارگیری واژه تکراری و نخ نمای "صددرصدگیاهی" مشکلش به راحتی حل میشه.

.

اگه به تبلیغات کودکانۀ این نوع محصولات در شبکه های ماهواره ای و درخلال سریال های فراکودکانۀ کشور ترکیه نظر کوتاهی بندازیم براحتی متوجه میشیم که چشم پوشی از این بازارهای هدف میلیاردی، نه تنها برای بعضی ها ممکن نیست، بلکه از تعداد دفعات پخش تیزرها هم میشه به سودآوری صاحبان و مدیرانش پی برد.

.

در دنیای امروز یک کودک 10 ساله می دونه در سنّ خاصی صفحات رشد طولی انسان بسته میشه و بعد از اون هیچ کاری نمی تونیم برای افزایش قد انجام بدیم (بجز موارد معدود و جراحی های پر هزینه)

اما با این حال، هجوم پولهای کلان از سمت افرادی با میانگین سنی بالای 20 و 25 سال (و حتی دیده شده تا 40 سال!) برای خرید داروی افزایش قد آیا چیزی جز "جهل" اونهاست؟

 

نیازی به اثبات این واقعیت نیست که قدرت جلوگیری از ریزش مو و طاسی سر و همچنین رویش مجدد موها اگه از عهدۀ هر محصول تخصصی دارویی هم که بربیاد ولی مطمئناً از توان محصولی به نام "شامپو" کاملاً خارجه.

پس چه انگیزه ای باعث هجوم افراد به داروخانه ها جهت مطالبه "شامپوی ضد ریزش مو" میشه؟

با کدوم عقل و منطق و دلیل علمی اثبات شده ای، مصرف شامپو می تونه مانع ریزش مو و رویش مجدد بشه؟

آیا چیزی بجز "جهل مردم" باعثشه؟

.

مدتی قبل یکی از دوستان می گفت از زمانی که شامپو ... رو خریده دیگه حتی یک تار مو از سر مبارکش کم نشده!

اگه کنده نشدن یک تار مو از سر این دوست عزیز رو در کنار این واقعیت انکارناپذیر که روزانه باید حداقل 70 تارمو از سر انسان کنده بشه، قرار بدیم، حداقل بنده بیسواد رو به 2 فرضیه راهنمایی می کنه:

.

یا استفاده از این شامپو باعث ضعف بینایی شدید مصرف کننده شده که ریزش موهاشو نمی بینه!

یا داخل این شامپو چسب رازی ریختن که تارهای جدا شده رو سریعاً به سر صاحبش می چسبونه!

.

(راستش حالت سومی به ذهنم نمیرسه)

.

پس شاید بد نباشه  "جهل مردم" رو کمی جدی تر ببینیم.

.

البته جدای از موارد فوق که قدمتی طولانی دارن، جدیداً یکسری ارزش های نوین(!) هم به کانون گرم بعضی از خونواده ها افزوده شده که قبلاً نمی دیدیم.

مثل تربیت و آموزش از دوران کودکی و نوزادی برای نابغه شدن توسط بسته های بی بی انیشتن و امثالهم.

واقعاً یکی نیست به این پدر و مادر محترم و دلسوز (و صد البته نابغه پرور!) بگه کدوم نابغه و دانشمندی در طول تاریخ، با برنامه ریزی پدر و مادرشون به چنین نقطه ای رسیدن؟

اگه قرار بود همه با بسته های بی بی انیشتن و پیرمرد مهربون نابغه بشن که مزیت نابغه شدن هم ارزش و اعتبار خودشو از دست می داد.

آخه چرا گند می زنین به کیفیت زندگی بچه ای که باید دوران طبیعی کودکی خودشو طی کنه؟ و از اون طرف هم ادعا می کنین که دلسوزش هستین؟!

.

به نظر شما دوستان، آیا مصرف کنندگان محصولات صددرصدگیاهی(!) افزایش قد و لاغری و ناتوانیهای زیر شکمی(!) یک بار با خودشون فکر کردن که چرا هیچیک از این دانشمندان و نوابغ فرهیخته (که احتمالاً به کمک بی بی انیشتن به این مقام شامخ علمی رسیدن!) به فکرشون نرسیده که در وقت آزاد و زنگ تفریحشون در گوشه ای از همون آزمایشگاههای فوق مدرن و مجهزشون (یعنی زیرزمین و پستوی خونه شون) کمی هم از فسفر مغزیشونو  بسوزونن و یک مختصر دارویی هم برای سرطان و ایدز و درمان قطعی دیابت و نارسایی کلیه و امثال اینها بسازن؟

وقتی که ساخت این داروها از توان هزاران دانشمند بی عرضه و احمق و غیر نابغه(!) خارجه، خب شما بیاین وسط. بخدا اگه صددرصد گیاهی هم نبود اشکالی نداره. قبول داریم.

.

فکر میکنم بد نباشه از این به بعد به بعضی واژه ها رو از منظر دیگه ای ببینیم. مخصوصاً جهل و جهالت رو

دوستان عزیز:

"جهل مردم" رو دست کم نگیرین.

کدوم پارامتری در دنیا به اندازه جهل مردم اینقدر سودآور و کارآفرین بوده؟

 

۹۵/۰۷/۱۷
سعید یگانه