بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

طهران قدیم (جشن ...کشون)

جمعه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۵، ۰۶:۴۴ ب.ظ

قبلاً از نوشته های مرحوم استاد جعفر شهری نویسنده مجموعه پنج جلدی و ارزشمند طهران قدیم در باب شب زفاف مطلبی آورده بودم.

در اینجا بخش کوتاهی از نوشته های این استاد فقید دربارۀ جشن معروف ربیع الاول که نزد شیعیان به جشن ...کشون معروف است خدمتتون عرض میکنم.

(به جای نقطه چین نام خلیفه دوم از خلفای راشدین بگذارید)

.

.

... فصلی مربوط به کیش و طریقه و معتقدات که دشمن به تشخیص (تفرقه بنداز و حکومت کن!) با دستاویز به آن مردم این مملکت را به دو دستۀ متخاصم تفکیک نموده، به اسم شیعه و سنّی به جان هم انداخته و ... .

شیعه و سنّی ای که خدا و کتاب آسمانی و پیامبرشان واحد و تنها به خاطر اندک اختلاف به برانگیختن تعصّب تا حد دو دشمن صلبی به طرف هم تیغ بکشند! تعصّبی منبعث از جهل و بیسوادی ...

اصولاً ماه ربیع الاول از همان روزهای اولش برای دوازده امامی های متعصّب و شیعیان دوآتشۀ از علی مسلمان تر (!) عید رفع القلم بحساب می آمد که از شروع آن تا بیستم ماه جشن و شادی و عید و سرور گرفته و مرگ خصم علی(ع) را به هم تبریک می گفتند!

تشکیل مجالس عید ... کشون به این ترتیب بود که کثیف ترین و بدترین فرشهای پاره را در اتاق مخصوص جشن پهن کرده، در و دیوار را با کثافات و تاپاله و مدفوع حیوانات آلوده کرده، یک آفتابه شکسته به جای سماور(!) و یک آفتابه کوچک مخصوص طهارت بچه را به عنوان قوری(!!) بالای آن نهاده....

و از پالان الاغ منبری ساخته(!) و به این صورت تشکیل مجلس می دادند!

با این کیفیت مجلس مهیا شده و آماده ورود روضه خوان و ذکر مصیبت(!) می گردید.

چهره روضه خوان و مداح هم به این شکل بود که قبا و عبای پاره و کثیفی را پشت و رو پوشیده و تنبانی پاره را به پا کرده که پارگی تنبان نیز به صورتی بود که اکثر اعضای نهفته پس و پیش کاملاً هویدا بود!!

ریش و سبیل و ابرویش هم از پشم بز(!) بصورتیکه یک طرف صورت پشم سفید و طرف دیگر پشم سیاه بود...

اول به جای بسم الله و خطبه و صلوات، چند شیشکی و صدای ناهنجار از بالا و پایین(!) انجام داده و حاضرین را هم به مقابله به مثل دعوت می فرمود و ...

از اعتقادات محکم این جماعت جاهل این بود که این حرکات مشمئز کننده و تهوع آور که به اسم لعن و بی ادبی و جسارت بر دشمنان علی(ع) بر آن افتخار می کردند، از جمله منجیات به حساب آمده و باعث رفع گرفتاریهای دنیا و آخرت گشته و سبب فلاح و نجات و رستگاریشان می شود!

...

پ.ن) یکی دیگر از واجبات و مراسم این ایّام نذر مقاربت و نذر صیغه بود که در پست بعدی نوشته خواهد شد.

۹۵/۰۶/۲۶
سعید یگانه