بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

گوهری از عجایب روزگار

دوشنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۴، ۱۲:۵۵ ق.ظ

دوران کودکی که مثل تمام همسن و سالان خود، بزرگترین دغدغه ام کیفیت بازی ها و صبح را به شب رساندن بود، بعضی از جمعه ها یا روزهای تعطیل، پدرم مرا همراه خود به خانه ای قدیمی در حومه شهر نیشابور می برد.

در آن ایام و در ذهن کوچک خود همین را می دانستم که صاحبخانه، یکی از دوستان پدر است و باید به او سلام کرد و احترام گذاشت و صد البته نمی دانستم که او کیست.

همانگونه که امروز هم اکثراً  نمی دانند او چه گوهری بود.

.

در خاطراتم، اینگونه به یاد دارم که پدرم و این پیرمرد درویش مسلک و خاکی در آن کلبۀ محقر که ساخته دست همان میزبان بود، ساعاتی خوش و معنوی را در دنیای شعر و مشاعره سپری می کردند و من هم می رفتم بیرون از آن خانه تا شاید در دل بیابان برای خود سرگرمی بیابم که یافتن گلّه ای گوسفند برایم بهترین دستاورد محسوب می شد. طبیعتاً به جبر دوران کودکی و سن و سالم، هیچ علاقه ای به آن لحظات نداشتم.

اما پیرمرد را دوست داشتم. بسیار مهربان بود.

.

سال 1366 شمسی خبر درگذشت او را شنیدیم. مثل تمام مشاهیر گمنام دیگر، هر روز بیش از دیروز مجهولاتی درباره اش معلوم می گردد.

حیدر یغما شاعر خشتمال نیسابوری که یکی از عجایب دنیای شعر و ادبیات معاصر است، فقط دارای اندکی سواد خواندن و نوشتن درحد رفع نیاز بود.

اما اشعار و غزلیاتی داشت که جامعه ادبی کشورمان هنوزهم در قدرت آنها متحیّر مانده است.

.

البته بنده شخصاً هرگز طبع شعر نداشته و ندارم (برخلاف پدر) اما می توانم همانند هر شخص عادی دیگری از روی میزان تعجب و شگفتی و به به چه چه بزرگان ادبیات تا حدی به میزان اهمیت این پدیدۀ بی بدیل پی ببرم.

یادم می آید در زمان تحصیل، یکی از اساتیدمان که دکترای زبان و ادبیات فارسی داشت، می گفت که من و بسیاری همانند من با این سطح تحصیلات از ارائه یک غزل به قدرت این شاعر خشتمال که هرگز رنگ مکتب و مدرسه را ندید ناتوانیم.

تمامی عزیزان علاقمند به شعر را دعوت می کنم به مطالعه دیوان اشعار شاعر خشتمال نیشابوری.

یکی از زیباترین ابیاتی که از آن مرحوم در خاطرم مانده و هرازگاهی زمزمه می کنم این است:

.

   خشت می مالید یغما تا بدانندی شهان   

بی نیـازی سکّه بر گِـل میزد و بـر زر نزد

.

در تمام عمر، تنها پیشه اش خشتمالی بود و بس و چه نانی حلال تر از این؟

همانند دیگر بزرگان گمنام این کشورِ زنده کُش و مرده پرست، هرچند در زمان حیات شناخته نشد اما امروز آرامگاه زیبایی در نیشابور دارد!

روحش شاد

۹۴/۱۱/۲۶
سعید یگانه