دانش آموز شماره 13

خلوتی برای ساده نویسی

دانش آموز شماره 13

خلوتی برای ساده نویسی

دانش آموز شماره 13

نویسندگان

فرافکنی ایرانیزه

دوشنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۲۱ ق.ظ

تابحال دقت کردین که در سوانح جاده ای کشورمون، همیشه از مدیرعامل شرکت خودروساز و وزیر صنعت و معدن گرفته تا آبدارچی نمایندگی فروش خودرو در خیابون پشتی خونه مون، و همچنین از وزیر راه و ترابری گرفته تا رانندۀ گریدر جاده سازی، همه در این سوانح مقصر اصلی هستن. اما یک نفر هیچوقت مقصر نیست:

شخص راننده!

.

.

دقیقاً برخلاف سوانح هوایی که دیوار خلبان از همه کوتاه تره، در سوانح رانندگی مخصوصاً اگه خودرو ایرانی باشه (بالاخص پراید) اصولاً پارامتری تحت عنوان خطای انسانی اصلاً وجود خارجی نداره یا اگه داشته باشه احتمالاً همه انسانها رو شامل میشه بجز راننده.

طرف با پراید 145 تا سرعت داره اونم وسط تابستون. لاستیک می ترکه و 50 تا ملّق میزنه و خودروساز مقصره که خودروی ناامن تولید کرده.

یکی دیگه با پژو 405 و با سرعت 180 تا میره زیر تریلی و از حالت ماده به انرژی تبدیل میشه! ایران خودرو مقصره که خودروی ناامن تولید کرده نه مرحوم راننده!

و مثال های مشابه

فکر بد نکنین:

اجازه بدین اول از همه موضع خودمو مشخص کنم.

بنده شخصاً مخالف صنعت خودروسازی در ایران هستم. خدای نکرده فکر نکین که دارم ازشون دفاع میکنم. خدا اون روزی رو نیاره که مجبور بشم (علیرغم اینکه مدافع جنس ایرانی هستم) از خودروسازی ایران دفاع کنم.

خدا از باعث و بانیش نگذره که اینهمه سرمایه ملی رو ریخت تو چاه.

ولی با یک موضوع مشکل دارم.

فرافکنی عجیبی که بین ملّت افتاده و آمار سالانه 18000 کشته جاده ای رو گردن خودروساز میندازن.

خب برادر من

مگه پورش توی خیابون شریعتی تونست جون راننده شو نجات بده؟

مگه بی ام دبلیوی آخرین مدل تو اتوبان همت تونست جون سرنشیناشو نجات بده؟

امنیت خودرو یکسری اصول و تعاریف خاص خودشو داره

نه اینکه با سرعت 180 بری زیر تریلی و فکر کنی که اگه پشت بنتلی کنتیننتال نشسته بودی، نه تنها چیزیت نمیشه بلکه احتمالاً وقتی از زیر تریلی در میومدی، قولنجت هم شکسته شده و خستگیت در رفته بود!

خیر دوست عزیز

بد نیست جهت انگشت اتهام رو کمی اینطرف تر بگیریم.

یک سوال)

اگه فردا اعلام بشه تمامی پرایدسواران، تشریف بیارن و پرایدها رو تحویل بدن و به جاش یک خودروی مشابه مثلاً مزدا 2 تحویل بگیرن

و تمام پژو و سمند سواران، ماشیناشون رو بدن و به جاش یک مزدا 3 تحویل بگیرن

به نظر شما

چه تفاوت معناداری در آمار 18000 کشته سالانه ما خواهد داشت؟

پاسخ با شما

راهنمایی: چشم ها را باید شست. جور دیگر باید دید. 

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.