بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

دانـش آمـوز شـمـاره ۱۳

بـه همیـن سـادگـی

شعورم در حـدّ همین نوشـته هاست. کم و زیادش رو به بزرگی خودتون ببخشین. ممنون

نویسندگان

مقابله با حمله حیوانات وحشی در طبیعت

يكشنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۱۵ ق.ظ

یکی از مشکلاتی که همیشه در کمین طبیعتگردان عزیز (مثل ماهیگیران، کوهنوردان، شکارچیان و امثالهم) قرار دارد حمله ناگهانی از طرف حیوانات وحشی است. بطور مثال، اینکه موقع صرف چای در دل طبیعت، ناگهان با یک خرس مهربون(!) مواجه بشیم چندان تصوّر خوشایندی نیست.

.

قبل از هر چیز یادمون باشه که در این مواقع حفظ خونسردی مهمترین پارامتر مورد نیاز بوده و در بسیاری از مواقع، شاید اون حیوون بدبخت کاری به کار ما نداره ولی از رفلکس احمقانه ما (مثل جیغ زدن و فرار کردن همراه با حرکات موزون و غیرارادی) مجبور میشه عکس العمل بدی نشون بده.

.

تجربه نشون داده علیرغم رفتارهای مشترک بین حیوانات وحشی، اما تفاوت هایی هم بینشون وجود داره که دونستن اونها شاید روزی به دردمون بخوره.

شدیداً اعتقاد دارم برای رهایی از گزند هر موجودی بالاخره یک راه حل پیدا میشه مگر جونوری به نام انسان!

.

.

.

سگ ها

.

 به نظر میرسه تعیین کننده ترین عامل در اینجا " ترس" ماست. در واقع سگ ها به دلیل قدرت و توانایی فوق العاده عجیب بویایی شون، توان تشخیص "بوی ترس" از انسان رو دارن. البته خود ترس به تنهایی بوی خاصی نداره بلکه از فعل و انفعالات شیمیایی بدن ما متوجه این موضوع میشن.

.

بنابراین درصورت ترسیدن ما، تمام معادلات به نفع سگ تمام خواهد شد و اگه همین ترس، باعث فرارمون بشه ضعیف ترین سگ رو تبدیل به هیولایی خطرناک می کنه.

پس در هر شرایطی فرار کردن ممنوع!

.

حالت اول

زمانی که سگ پارس میکنه

.

در صورت پارس کردن سگ (یا سگها) اگه در حال حرکتین نه توقف کنین و نه تندتر حرکت کنین، بلکه با همون سرعت قبلی بدون توجه به اونها مسیر خودتونو ادامه بدین.

چون معمولاً پارس کردن سگ به معنای قصد حمله نیست.

به قول قدیمی ها : سگی که پارس میکنه، نمیگیره.

نکته مهم) در این حالت اگه چوب دستی همراهتونه، لطفاً سعی کنین بر نفس امّاره غلبه کرده و بهیچوجه چوب رو بلند نکنین.  که در این صورت، وضعیت خراب شده و کار به جاهای باریک خواهد کشید!

.

.

حالت دوم

سگ خُرناسه میکشه

.

ولی اگه صدای خرناسه شنیدین دیگه باید بدونین که ابعاد قضیه وارد حالت جدی تری شده.

چون خرناسه کشیدن سگ علامت حمله قریب الوقوعه.

مخصوصاً اگه دم سگ هم بالا رفته باشه که دیگه شک نکنین  وضعیت اضطراریه.

.

راهکار:

در این صورت تحت هیچ شرایطی نباید به سگ پشت کنین. بلکه برعکس، باید حالت حمله به خودتون گرفته و مخصوصاً اگه چوب دستی همراهتونه، اونو بالا آورده و در لحظه ای که حمله سگها آغاز شد تردید نکنید و شما شدیدتر از سگ ها با انواع صداها و سوت و نعره و تکون دادن دست و چوبدستی بهشون حمله ور بشین.

ضرب المثل معروف "دست پیش بگیر که پس نیفتی" در اینجا بخوبی مصداق داره.

.

.

خاطره ای از خودم در این مورد:

.

چندماه قبل با دو پسرم برای ماهیگیری به یکی از سدهای اطراف رفته بودیم. در راه بازگشت، به یک گلّه گوسفند نزدیک شدیم و من نگران موضوع سگهای گلّه بودم که ناگهان از سمت راست ما 3 فروند سگ زبون نفهم قوی هیکل، هم پارس کردن و هم خرناسه کشیدن و هم حمله کردن(!) و جهت حمله شون به سمت پسر کوچکترم که کمی از ما فاصله داشت بود.

چاره ای نداشتم. باید تمام تئوری ها در یک لحظه به عمل تبدیل میشد. فوراً با حرکت دادن دستها و کوبیدن محکم پاها بر زمین و ایجاد نعره ای وحشیانه به سگها حمله ور شدم طوریکه زبون بسته ها خودشونم متحیر موندن که این جونور وحشی از کجا پیداش شد؟!

البته صاحبان گله هم به موقع به دادمون رسیدن و با میانجیگری و ریش سفیدی این عزیزان درنهایت ضمن روبوسی با سگها مسئله کاملاً حل شد.

فقط تنها مشکلی که برام باقی موند اینه که از اون روز پسرم کمی گوشه گیر شده و اگه به سمتش برم با دیدن من فرار میکنه ! 

.

راستی اگه چوب دستی همراهتون ندارین می تونین از قلوه سنگ هم استفاده کنین که البته نباید مستقیماً به خود حیوون بزنین. بلکه باید سنگها رو در چند متری حیوون پرتاب کنین تا تمرکز سگها به جای شما، بر قلوه سنگ ها معطوف بشه.

البته موارد غیرقانونی مثل اسپری فلفل هم هست که علیرغم کارساز بودنشون ولی تا لحظه آخر بهیچوجه نباید استفاده بشه. متاسفانه بعضی از افراد از خدا بی خبر با خودشون گرد فلفل حمل می کنن و اونو در مسیر سگها روی زمین می ریزن که همین نامردی باعث مرگ دردناکی برای حیوون زبون بسته خواهد شد.

(خواهشاً اگه اسم انسان روتون سنگینی نمی کنه، هیچوقت این کار رو نکنین)

.

در آخر هم بنا به توصیه تنی چند از دوستان متخصص(!) یکی از بهترین راهکارها در حمله سگ (البته با عرض پوزش) ادرار کردن روی زمینه!

این کار باعث ایجاد یک قلمرو شخصی از طرف شما برای حیوون شده و احتمالاً شما رو فراموش میکنه و مشغول ارزیابی قلمرو شما و مسائل مربوط به قوانین حقوقی و شاید هم ثبتی اون میشه.

به عبارت دیگه پای قلمرو که به میان میاد سگها بنده و شما رو آدم حساب نمی کنن!

البته هرچند این حرکت از نظر تئوری ممکنه درست باشه ولی از نظر عملی بعید میدونم کسی در شرایط حمله سگ، قادر به انجام این حرکت انقلابی باشه.

نتیجه اخلاقی: همچنان گزینه چوب دستی، قابل اعتمادتره.

.

گرگ

.

اجازه بدین قبل از شروع، یک اعاده حیثیتی از طرف گرگ ها انجام بدم.

برخلاف شنیده ها و ترس هایی که بر اساس اون شنیده ها در ذهنمون ساختیم، معمولاً گرگ ها به ندرت به انسان حمله کرده و حتی فرار و دوری هم می کنن.

بیشترین حمله گزارش شده از طرف گرگها، درحقیقت از طرف خود گرگهای بدبخت نبوده بلکه از سوی موجوداتی بوده که بر اثر جهل و اشتباه انسانها و به قصد بالا بردن خوی تهاجمی در سگهاشون از آمیزش گرگ نر و سگ ماده موجوداتی خلق کردن که در ایران به نام "گرگاسگ" یا "گرگاس" نامیده شده و چون نمی تونن از پس تربیت این موجود عجیب بربیان بعد از مدتی اونو توی بیابون رها می کنن.

و با این کارشون باعث دردسر زیادی هم برای خود و هم برای سایر موجودات می شن و البته اسم گرگ های مظلوم رو هم خراب می کنن.

گرگاس ها به دلیل همنشینی اولیه با انسان، هیچ ترسی از آدم ها نداشته و هرجا که شخص تنهایی پیدا کنن دست نوازشی بر چهره وحشت زده او خواهند کشید!

.

روش تشخیص گرگ از گرگاس:

معمولاً از روی گردن میشه تفاوتشونو فهمید. گردن گرگاس مثل سگها کشیده است ولی در گرگها سر چسبیده به بدن به نظر می رسه. علاوه بر اون گرگها بصورت گروهی به شکار میرن. اما گرگاس به تنهایی

پس اگه روزی خدای نکرده یک قلّاده گرگ تنها بهتون حمله کرد بدونین که گرگ نیست و گرگاسه.

.

خب حالا این دونستن به چه دردی میخوره؟

خوبیش در اینه که میدونین توسط چه موجودی خورده شدین و با جهل از دنیا نمیرین!

.

گرگ ها موجودات بسیار باهوشی هستن.

اگه در مکانی هستین که احتمال وجود گرگ هست، حتماً قدم هاتون رو محکم برداشته و پاهاتون رو به زمین بکوبین. زیرا در غیر اینصورت فکر می کنن شما ضعیف هستین و بر اساس فطرت ذاتیشون که حمله به موجودات ضعیفتره بهتون حمله می کنن.

یکی از خطرناک ترین کارها در محدوده ای که گرگها حضور دارن لنگان لنگان راه رفتنه.

این کار یعنی با پای خود به استقبال یک شام خوشمزه رفتن! حتی اگر پاتون درد میکنه و ضربه خورده و شکسته و خورد شده(!) به خاطر خودتون هم که شده محکم قدم بردارین.

.

البته گرگ ها هم مثل بقیه حیوانات در زمان هایی مثل "احساس خطر برای توله ها" و یا " ورود به قلمرو شخصی" حتی در مورد انسان هم خطرناک می شن.

در مواجهه با چنین حالتی نه فرار کنین و نه مستقیم به چشمهای حیوون خیره بشین. فقط کافیه که عقب عقب رفته و از قلمرو خودش و فرزندانش دور بشین.

ولی اگه حالت حمله به خودش گرفت مثل روش مقابله با سگ، هرچیزی که بتونه شما رو ترسناک تر نشون بده کارساز خواهد بود. استفاده از چوب دستی و ترقه و نعره های وحشتناک و ...

البته در بعضی اوقات خوابیدن به حالت جنینی روی زمین هم توصیه شده ولی فکر نمیکنم کسی حاضر باشه برای اثبات صحت و سقم اون اولین قربانی باشه.

خرس

در مورد خرس ها پیشگیری بهتر از درمان است.

اصولاً خرس ها (مخصوصاً خرس قهوه ای ایران) هیچگاه به بیشتر از دو نفر حمله نکرده.

پس در جایی که احساس می کنین جناب خرس حضور فعالی داره، حتماً با تعداد نفرات بیشتر و درکنار هم (تاکید مجدد: در کنار هم، نه با فاصله) حرکت کرده و ترجیحاً با ایجاد سرو صدا مانند بلند صحبت کردن، آواز خوندن یا پخش صدای موزیک و ... کاری کنین تا خرس وجود شما رو از دور تشخیص داده و قبل از مواجهه با شما خودش محل رو ترک کنه.

چرا؟

چون: خرسها شدیداً از غافلگیرشدن متنفرن!

.

اما اگه خدای نکرده زبونم لال مورد حمله خرس قرار گرفتین بهتره فرار کرده و از افسانه معروف خوابیدن و خودتون رو به مردن زدن پیروی نکنین.

(بهرحال خرسه ؛ خر که نیست!)

.

ولی اگه زمانی برای فرار نداشتین و خرس نزدیکتون بود، به صرت دمر خوابیده و گردنتون رو با دستها محکم بگیرین شاید در این حالت خرس اندکی ترحم کرده و تکه ای از بدن شما رو به عنوان یادگاری با خودش ببره.

 اما اگه خرس قصۀ ما چیزی بیشتر از یک تیکه خواست، چاره ای نیست.

برگردین و مثل یک مرد مبارزه کنین تا حداقل جای اندکی افتخار برای بازماندگانتون باقی بذارین

.

ضمناً برخلاف موردی که در مورد سگ ها عرض شد، با همراه داشتن یک قوطی اسپری فلفل در مقابل جناب خرس احساس قدرت نکنین که عاقبت چندان خوبی براتون نداره. تا جایی که شنیدم اسپری فلفل در مورد خرسها چندان اثربخش نیست.

پس مجدد تاکید میشه:

هرگز با حضور بی سرو صدا یک خرس رو غافلگیر نکنین.

یوزپلنگ ایرانی!

چشماتونو درویش کنین که این یکی اصلاً شوخی نداره ها!

این جانور عزیزدردانه

این تامین کنندۀ نان شب اصحاب رسانه

کلاً داستانش فرق میکنه.

.

یک کلام ختم کلام:

اگه بهتون حمله کرد نه تنها حق مقابله ندارین بلکه حتی حق فحش دادن بهش رو هم ندارین!

برعکس، باید خوشحال باشین که هُمای سعادت بهتون رو کرده و توسط چنین موجود ارزشمندی خورده شدین. خوش به سعادتتون. ایکاش من هم به جای شما بودم!

.

جونوری که اونقدر مهم و عزیز و سرنوشت سازه که تصویرش روی ایرباس های هواپیمایی معراج نقاشی شده (وگرنه چرا نیومدن عکس من و شما رو روی هواپیما نقاشی کنن؟!)

جونوری که اونقدر فکر و ذکر سازمان محیط زیست رو به خودش مشغول کرده که کلاً یادشون رفته کارهای دیگه ای هم دارن (مثلاً کارهای بی ارزشی مثل پیگیری وضعیت حقوقی آب های ایران و ...)

با این جونور نمیشه شوخی کرد.

بهرحال از من گفتن بود.

.

اگه بهش بگین بالای چشمات ابروست، از حملۀ موجوداتی به نام اصحاب رسانه در امان نخواهید بود.

اونها شما رو به کلاغ های کور آسمون نشون میدن و کاری میکنن که با یک قاتل زنجیره ای برابری کرده و سرانجام خودتونو توی دیگ غذای اولین حیوونی که می بینین انداخته و حتی به خودتون نمک هم بزنین.

پس در زمان خورده شدن توسط این موجود عزیز و در لحظات آخر زندگی سعی کنین به تجربیات و خاطرات خوب گذشته فکر کنین!

.

جمع بندی کلی

.

1) سعی کنین همیشه در تعداد نفرات بیشتری به طبیعتگردی بپردازین

(البته بجز کسانی که سوهان روح هستن مخصوصاً در ماهیگیری!)

.

2) چوب دستی برخلاف ظاهر احمقانه اش می تونه جون شما رو نجات بده. پس فراموشش نکنین.

.

3) بخدا ترقه های چهارشنبه سوری فقط برای این ساخته نشدن که در راستای رفع نیاز سادیسمی جلوی پای زن و بچه مردم بندازیم. حتماً تعدادی ترقه همراهتون باشه. در مواقع اضطراری بسیار کارساز هستن.

.

4) اگه شب داخل چادر مستقر هستین، محل تهیه غذا از چادر شما حداقل باید 100 متر فاصله داشته باشه و پس موندۀ غذاهاتون رو در فاصله ای بیشتر از 100 متر از محل اقامت ترجیحاً دفن کنین.

نیازی نیست به دیگران نشون بدین که دیشب مثلاً جوجه کباب میل فرمودین. این قضیه می تونه به قیمت جون شما تموم بشه.

.

و از همه مهمتر:

در هر شرایطی حفظ خونسردی از اوجب واجبات است. 

در غیر اینصورت:

شاید بهتر باشه برای طبیعتگردی به پارک محله اکتفا کرده و نه خودمونو اذیت کنیم و نه جونوران نازنین رو.

 

۹۴/۰۵/۱۸
سعید یگانه